חדרי רחצה

חדר הרחצה, מלבד תפקודו הפונקציונאלי, צריך לשמש גם כ"אקמול" שלנו. הוא צריך להיות מרגיע, מחבק ומשרה תחושת ביטחון, שכן אליו אנו נכנסים לא רק על מנת להתנקות, אלא גם על מנת להיות לבד עם עצמינו. שהרי הרחצה אינה רק גופנית, היא גם נפשית. היא ההתנקות שלנו מכל היום שעבר עלינו, או התכוננות לקראת היום שאנו עומדים בפניו. לכן חדר האמבטיה שלנו אמור, מלבד לספק את צרכינו התפקודיים, גם לשקף את האישיות שלנו.

תכנון

חדר האמבטיה הוא החדר בבית שצריך את התכנון המדוקדק  ביותר לאחר המטבח, שכן בשל גודלו הקטן יחסית לפונקציות הרבות שבו יש להקדיש מחשבה לא מעטה. יש לזכור, כי תיקון טעויות בחדר זה עולה הרבה כסף. הפריטים פה הנם קבועים ובלתי ניתנים להזזה כל אימת שנרצה. תכנון נכון של אמבטיה הוא כמו פאזל כאשר לוקחים בחשבון את כל האלמנטים האדריכליים שיש בו, כמו למשל דלתות וחלונות, ומינימום מרחב ליד כל פונקציה. גם מיקום הביוב לאסלה צריך להילקח בחשבון. בחדרי אמבטיה קטנים וסטנדרטיים מיקום האמבט לרוב אינו ניתן לשינוי. אורכה של אמבטיה סטנדרטית הוא כ-160 ס"מ ולכן אנחנו מוגבלים. המצב הרצוי ביותר הוא שהאמבטיה תמוקם על הקיר הצר יותר כדי לשוות מראה מרווח יותר לחדר.

הכיור צריך להיות ממוקם  כך שיהיו לפניו לפחות 70-80 ס"מ על מנת שנוכל לעמוד לפניו ולהתכופף אליו בנוחות. גם מהצדדים יש לחשב "מרחק מרפקים" מספיק כדי שלא נהיה מוגבלים ע"י קיר. המצב האופטימלי הוא כאשר הכיור ממוקם מול הכניסה לחדר האמבטיה ואז נראה אותו ואת המראה כאשר ניכנס לחדר.

האסלה צריכה להיות ממוקמת באזור פחות נראה לעין מהכניסה לחדר, ואף היא צריכה רוחב של לפחות 80 ס"מ ומרחב של לפחות 60 ס"מ מלפנים.

בחדרי אמבטיה קטנים במיוחד רצוי שדלת הכניסה אליהם תהיה דלת-הזזה ולא כזו שתגנוב מקום יקר.

אם התברכנו בחדר אמבטיה גדול, כדאי למקם במרכזו אמבטיה גדולה, כדי לא ליצור מצב בו כל הפונקציות צמודות לקירות ואז נשאר חלל גדול וריק במרכז החדר.

אחסון

מקום אחסון באמבטיה הוא נושא חשוב מאוד. אם יש לנו מקום לארון מתחת לכיור, כדאי לנצל אותו למגירת כביסה גדולה ולמיקום מוצרי הקוסמטיקה והניקיון שלנו, לנייר טואלט, ולבסוף למגבות. אם הארון לא מספיק גדול לכל אלה, תמיד ניתן לשים מגבות בסלסלה יפה על הרצפה או מונחות יפה על מדף דקורטיבי על הקיר. את המקום שמעל לאסלה גם ניתן ברוב הפעמים לנצל לתליית ארון קטן שיכיל קוסמטיקה. אם החדר ממש קטן, כדאי לתלות ארון לא עמוק שדלתותיו יהיו המראה שמעל לכיור, כדי שכל מוצרי הקוסמטיקה הקטנים שלנו ינוחו בתוכו.

עיצוב

בבואנו לעצב את חדר האמבטיה יש לקחת בחשבון את העובדה הבסיסית כי כל החומרים שנבחר צריכים להיות עמידים במים ויכולים להתנקות בקלות. לכן אנו מצפים את הקירות ואת הרצפה באריחי קרמיקה או שיש, ולא בטפטים שיתקלפו מהר, ואם אנו רוצות להיות מעט שונות –  ניתן לצבוע את הקירות בצבעים מיוחדים נגד עובש או בצבע שמן, ואז ניתן לבחור בכל גוון שנרצה. (רצוי עדיין להשאיר את החדר רגוע ולא עמוס מדי). אם למשל חשקה נפשנו בשטיחון יפה שיחמם את רגלינו בצאתנו מהמקלחת, אנו נבחר בשטיח סינטטי בעל תחתית מגומי, כזה שניתן לכביסה בקלות במכונה, ולא בשטיח מצמר שנרקב מהר בבואו במגע עם מים והרבה לחות. עלינו למקם תאורה טובה מעל אזור הכיור ולדאוג שכל התאורה בחדר האמבטיה תהיה מוגנת בפני מים. אבל החלק הכי כיפי בעיני בחדר האמבט הוא האביזרים הנלווים, אלה שנותנים את ה"טאץ'" ואת האווירה. המראות העגולות הקטנות שיוצאות בקפיץ מהקיר; נרות בקבוצות קטנות שמונחים במקומות שונים; וילון יפה במיוחד; עציץ קטן או אגרטל קטן עם כמה פרחים; סבוניה מיוחדת; מוצרי טואלטיקה באריזות מעוצבות; כל אלה יכולים לשדרג גם את חדר האמבטיה הפשוט והקטן ביותר ולהפוך אותו לחדר הכי מפנק בבית. כי זאת לא חכמה לבחור את האריחים הכי מפוארים בחנות, צריך גם להוסיף עליהם את האישיות שלנו, שהרי  זה החדר הכי פרטי שלנו בבית.

חיסכון במים

ועוד מילה אחרונה, אם יורשה לי: אנא מכם – התקינו "חסכמים" בכל מקום אפשרי, בחרו בראשי מקלחת חסכוניים ובאסלות בעלות שני מצבי הורדת מים, ואם אתם בונים בית חדש אנא שקלו מערכות ירוקות הממחזרות מים. יש אפילו מערכת לא מאוד יקרה, משאבת סיחרור, אשר מחממת את צינורות המים החמים ומחזירה את המים הקרים לדוד על מנת שלא נבזבז מים רבים לחינם כאשר אנו מחכים למים החמים שיגיעו.

מקלחת נעימה!

אהבתם? שתפו

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on linkedin
שתפו בלינקדין
Share on whatsapp
שתפו בוואטאפ
Share on email
שתפו במייל
דילוג לתוכן